Czas na dokument: Dezerterzy

przysiega_gryfino_1970_1W filmie m.in. muzyk Maciej Maleńczuk oraz znakomity prozaik i poeta Andrzej Stasiuk, ale też wielu zwykłych ludzi, opowiada o tym, jak to było powiedzieć „nie” władzy ludowej. Jak wykręcali się z obowiązkowej służby wojskowej w latach 80. I jakie ponosili przez to konsekwencje.

Po latach nabrali sporego dystansu do tamtych wydarzeń, przez co ich historie zdają się być absurdalnie zabawne. Najpopularniejszym sposobem ominięcia wojska było zdobycie żółtych papierów na bazarku od cyganów. Maleńczuk próbował się wychudzić i skutecznie odmawiał przyjmowania jakichkolwiek pokarmów (chyba mu to zostało na stare lata). W pewnym momencie opowiada o tym, jak doszedł do wniosku, że już lepiej trafić do kryminału „bo w tamtych czasach w więzieniach siedziało wielu porządnych ludzi”. Dostał półtorej roku, ale na tym jego historia, ku jego niepocieszeniu, nie dobiegła końca. Biorąc jednak sprawę serio, ci ludzie nie chcieli być narzędziem w rękach zbrodniczego systemu.

Latem 2008 roku na krakowskim rynku przyjęto ostatnią przysięgę z przymusowego poboru. Następne pokolenia powinny być wdzięczne, bo historie tych osób stanowią najlepszy dowód, jak bezsensowny był to proceder.

Film został zrealizowany przez Jerzego Ziętego w 2010 roku. Za zdjęcia i montaż odpowiada Jarosław Wątora. Zdobył Nagrodę Honorową na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” oraz nagrodę Rady Programowej TVP Kraków za najlepszy program informacyjny. I wydaję mi się, że warto poświęcić mu te 25 minut na obejrzenie. Choćby po to by starsza część widowni mogła powspominać, a młodsza uśmiechnąć, że takiej konieczności już nie ma.

Grami

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s