Seks w grach [spoiler alert!]

18_tylko_dla_doroslych_640_1__2__3_Mogę zaryzykować tezę, że gry są obecnie najbardziej postępową gałęzią kultury. Mamy XXI wiek. Grafika w niedalekiej przyszłości będzie bliska fotorealizmu. Ludzie będą mogli odstrzeliwać sobie wzajemnie łby w globalnej wiosce z efektami rozprysku twarzy na 200 różnych sposobów. Ale branża gier to też najbardziej zaściankowa forma przekazu. Niektóre bariery zdają być się ezoteryczne. Filmowcy już dawno temu odkryli, że seks się sprzedaje. W tym momencie kinową widownie już w żaden sposób nie mierzi scena łóżkowa. Nawet taka bardziej ostra. Natomiast w grach, oj, w grach wideo to nie dobre jest…

W grach seks to wciąż temat tabu. Działa zasada omińmy niepotrzebne kontrowersje, to się nie sparzymy. Choćby fabuła i świat gry były najbardziej czarnymi z czarnych odcieni, gdzie łby latają niczym ptaki na wiosnę do ciepłych krajów, nie pozwólmy by bohater stracił publiczne dziewictwo.

Ale właściwie kto mówi, że to takie niedobre jest. Bo jeżeli i tak flejm wokół brutalnych gier jest rozpowszechniony do stopnia żenady. A same gry też nie są święte i przemocą sięgają absurdalnego poziomu. To, czy seks może zrobić jeszcze gorszą prasę? Serio? I tak wydawcy są uciskani przez takie materiały, jak ten nakręcony przez TVP Kraków o Europejskim Festiwalu Gier Komputerowych. I to nie tylko w Polsce, lecz na całym świecie.

Co zatem mogą kolejne krytyczne głosy spadające od starych grzybów nie znających zasad gry? Ano nic. Wydawcy nie zezwalają na takie obrazki bo najzwyczajniej w świecie: a) Nie chcą zawyżać sobie ratingu wiekowego, b) Przeliczyli, że im się to nie opłaca. Wszak rodzic mniej skrzywi się widząc swoją latorośl odrąbującą komuś głowę na ekranie telewizora, aniżeli widząc, jak rżnie jakąś panienkę na pieska. Kilka produkcji wyłamało się jednak ze schematów. Pozwoliło sobie na więcej. Przełamało tabu.

Leisure-Suit-Larry-Magna-Cum-Laude-600x300Niegdyś największym alfonsem branży był Larry. W swoich przygodach od 1987 roku w siedmiu epizodach i dwóch stęchłych kontynuacjach wyszorował więcej pokładów niż Leonardo DiCaprio na Titanicu. Dobra, może i głupie porównanie. Ale fakt jest taki, że Larry dobrze kombinował i zawsze zdobywał to czego chciał.

Nie inaczej robił Lucas Kane w Fahrenheit. Polał winka, pograł troszkę na gitarce, rozgrzał atmosferkę. Po czym przeszedł do do akcji. Siup i jego ex ląduje ponownie w jego ramionach. Dopiero wtedy zaczynała się trudna mini-gierka. Trochę błaźnię, bo autorzy podeszli do sprawy naprawdę poważnie. Zresztą cała fabuła była bardziej dorosła niż w większości gier dla dorosłego gracza. Przynajmniej do pewnego momentu, w którym Davida Cege’a (szefa Quantic Dream) porwało za daleko od brzegu.

lostwinkyOd nagości, i to kontrowersyjnej nagości, nie uciekało też nigdy Rockstar. Najpierw było sporo zamieszania wokół nieoficjalnego dodatku zatytułowanego Hot Coffee do GTA: San Andreas, dzięki któremu CJ mógł zaliczać wszystkie swoje panny. By później uderzyć z plaskacza wszystkich przesolonych obrońców moralności gołym penisem radnego Thomasa Stubsa w dodatku do GTA IV.

.

Wszystkie poprzednie produkcje mogą jednak jedynie przyklęknąć przy Bogu Wojny. Kratos od samego początku nie wybrzydzał w pannach i zaliczał wszystko jak leci. W tej serii zrodzonej w studiu Santa Monica sceny seksu były podawane zawsze z przymrużeniem oka. Także rozświetlony szczęściem kurtyzan ekran każdy dorosły gracz potraktuje z politowaniem. Tak było z całym dorosłym wymiarem gier o Duchu Sparty. Przemoc i seks były tak przerysowane by trącić myszką o absurd. Aczkolwiek dziś premiera God of War Wstąpienie. Zatem jeżeli jesteście spragnieni wirtualnej nagości to śmiało możecie ruszać do sklepu.

Bardziej dorosły wymiar współżycia przedstawiały dwie następne produkcje. Heavy Rain to gra, która stawiała na emocje. Związanie się z postaciami, powiązania między nimi i scenariusz pisany ciężką ręką powodował, że scena łóżkowa byłą czymś więcej niż zagraniem pod publiczkę. Ona zwyczajnie do tej produkcji pasowała. Podobnie w serii Mass Effect, gdzie seks nie był obowiązkowy. By zaliczyć (wybaczcie za nadużywanie tego sformułowania) wybraną pannę Shepard (lub pani Shepardowa) musiał się mocno namęczyć. Seks obkupiony był cierpliwością i powolnym budowaniem więzi między bohaterami. No chyba, że ktoś robił tak jak ja i np. rzucał się na pierwszą lepszą, która mu uległa by dalej ruszać do wykonywania kolejnych questów.

blue1Coraz odważniej do tematu seksu w grach podchodzi się w Japonii. To tam powstał już gatunek gier erotycznych skierowanych do dorosłych otaku (fanów anime, mangi i gier). Niezdrowa fascynacja uczennicami, nieśmiałe zaloty, czy brutalne gwałty. Do koloru, do wyboru. Ba! 00025HXLT1NAD0XQ-C116-F4Jak wyczytałem w najnowszym PE, do jednej z takich produkcji nazwanej Custome Maid 3D skonstruowano specjalny kontroler imitujący kobiecą waginę (sic!). Nie mogłem w to uwierzyć. No, ale to Japonia. Kraj Kwitnących Samurajów, więc czego się mogłem spodziewać.

Czas by wszyscy krzykacze zrozumieli, że gry nie są już zabawą wyłącznie dla dzieci. Od seksu nie uciekli w telewizji ani w filmach. Opowieść o Jamesie Bondzie bez ładnych cycków? Toż to nie przystoi brytyjskiemu agentowi. Brukowce rozwieszone na kioskach atakują roznegliżowanymi pannami by zwrócić uwagę, co bardziej wygłodniałych samców. Również i w grach będzie tych scen coraz więcej. Takie to czasy nastały. Obyczajowość się rozpręża i w takiej formie przelewa na każdy nośnik myśli. Również na gry.

Grami

Reklamy

5 comments

 1. Pingback: 10 tysięcy minęło jak jeden dzień | (Ł)Okiem Gracza
 2. Jayson

  Hello! Your websites are running lagging , it consumed like a minute to reload, I really dont know if it’s entirely me or perhaps
  your web-site then again twitter loaded acceptable for me. On the other hand thank you for
  posting awesome blog post. I think this has already been totally helpful visitor who actually visit here.
  I hope I will be able to find a lot more amazing stuff and I also should complement you by stating you have carried out awesome writing.
  I ‚ve got you bookmarked to see new stuff you publish.

 3. dota 2 free items v2.0

  Hi I am not sure if it’s me or maybe your web blog but it is starting
  honestly slowly for me, I had to spend for a minute or so to
  successfully load but gmail works totally to me.
  Anyway, Thank you for publishing a remarkably beautiful article.
  I think this has been extremely useful to user
  who seem to visit here. I must mention that you have done wonderful
  job with this plus expect to find out even more brilliant
  content through you. Right after checking out the articles, I’ve bookmarked your web page.

 4. free-fifa15coins.com

  Hello I am not sure whether it’s me or simply your webblog but it’s loading honestly sluggish ,
  it took me for a few moments to successfully load however , facebook does work well .
  Well, I’d like to say thanks for attaching amazing blog post.
  I suppose it really has been helpful to lots of
  individuals . This is definitely fantastic everything that you have concluded and would like to discover more fascinating articles from your website.
  Soon after checking out the post, I have book marked your web blog.

 5. madden15-coins.com

  Hey there Twitter performs good in my situation but
  your website is starting slowly which actually took just about one
  minute to finally load, I don’t know if it is
  my personal problem or perhaps your website issue.
  Nevertheless, I appreciate you for putting up an extraordinarily fabulous blog post.
  Nearly everybody who stumbled on this website should have
  observed this article incredibly very helpful.
  I should mention that you actually have done excellent job with this and wish to check out even more
  wonderful things from you. Soon after viewing your blog post, I have book marked your site.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s