Czas na dokument: Kod Zakonu Templariuszy

Templariusz.plDzień dzisiejszy asasynami stoi. Gdzie nie spojrzysz tam Edwarda Kenway i jego piracka świta. Powoli zaczynam się obawiać własnej lodówki. No, ale skoro templariusze wzięli sobie na warsztat asasynów, to my weźmiemy sobie na warsztat templariuszy. I nie potrzebujemy w tym celu Animusa, czy innego niestworzonego urządzenia. Wystarczy nam dobry dokument.

Zakon templariuszy powstał w okolicach 1119 roku w Jerozolimie i w założeniach miał być wzorem ówczesnych cnót. Przyjął nazwę Ubogich Rycerzy Chrystusa i za swój cel obrał obronę pielgrzymów wędrujących do ziemi świętej. Ubóstwo nie potrwało jednak długo. Biznes szybko się rozkręcił. Rycerze Chrystusa okazali się najlepszym odziałem specjalnym tamtych czasów. Już w 1128 roku zakon otrzymuje pierwsze nadanie ziemskie z rąk Teresy, królowej Portugalii. W 1147 bractwo swoją potęgą obejmuje już niemal cały ówczesny świat. Papież Eugeniusz III nadaje im godło czerwonego krzyża. Symbol, które zostanie zapamiętany na wieki. W 1177 roku Templariusze odnoszą najbardziej spektakularne zwycięstwo w swojej historii. Około 70 z nich wyrusza na pomoc niedobitkom armii trędowatego króla, Boldwina IV. Mają przeciwstawić czoła ogromnej armii Ajjubidów prowadzonej przez Saladyna. Pewni zwycięstwa Arabowie zupełnie nie spodziewali się takiego uderzenia. Ponoszą sromotną porażkę. Ziemia święta zostaje w rękach zachodu.

Upadek wielkich templariuszy był równie szybki i spektakularny, jak ich początek. Zakon w międzyczasie daje początek czemuś, co na dzień dzisiejszy znamy pod pojęciem bankowości. Około 1300 roku francuski król Filip IV Piękny zalega już poważne sumy templariuszom. W 1307 zaczyna się obława. Najwyżsi zwierzchnicy zakonu zostają zwabieni do Paryża. Templariusze robią pufff i znikają z kart historii. Razem z nimi znika większość ich bogactw…

Grami

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s