Plejada: Najciekawsze intra gier video

bioshock-no-gods-or-kings-only-manJest 7 cudów świata. Religia chrześcijańska wyznaczała 7 grzechów głównych. Mamy 7 dni tygodnia (z czego 2 dobre). Ziemia i niebo ma 7 sfer. W mitologi greckiej było 7 nimf. A ja wrzucam do tego worka jeszcze 7 najciekawszych otwarć gier w historii.

Intro to bardzo ważna część składowa gry. Nastawia nas w pewien sposób na całą resztę. Oczywiście nie jest gwarantem sukcesu. Ale dobre intro zazwyczaj poprzedza dobrą grę. I dla jasności. Nie staram się wyznaczyć tutaj żadnych bestów, top tenów itd. Nie ma uniwersalnej słuszności. Kolejność jest całkowicie losowa. Można by rzec, że to odzwierciedlenie tego, jak konkretne prologi mi się przypominały. Dobierałem je nie tylko pod względem piękna, ale i tego jak dużo wniosły do branży. I jak ich odbiór odbijał się na odbiorze całej produkcji. Let’s go.

Deus Ex: Bunt Ludzkości

Wejście Adama Jensena do uniwersum Deus Ex’a było piękne. Z miejsca doceniłem Eidos za starania i zrozumiałem, że będę miał do czynienia z produkcją ponadprzeciętną. Klimat wręcz wylał się z ekranu. Dzięki wsparciu technologicznemu Square Enix świetny projekt zyskał niesamowite wykonanie. Paul Furminger z Goldtooth Creative (reżyser) wzorował się na czołówkach chociażby „The Six Million Dollar Man”, czy „Ghost in the Shell”. I to widać. Znalazło się nawet miejsce by nawiązać do obrazu Rembrandta „Lekcja anatomii doktora Tulpa”.To wszystko oparto o rzeczywiste przedmioty, taka np. igła jest faktycznym obrazem środka uspokajającego dla koni. Zdjęcia oddane w ręce utalentowanych grafików zostały poddane działaniu light rayów, flar, defocusowi, blurowi i milionowi innych efektów. Cel został osiągnięty. Prolog robi niesamowite wrażenie. Cholera, przebił nawet otwarcie oryginalnego Deus Ex’a! Przy okazji dla zajaranych tematem serii, polecam sprawdzić filmik, który pojawił się ostatnio na Polygamii o historii powstania pierwszej części.

 

Galeria (jak oni to zrobili):

BioShock

20081230072700Bigdaddy-bioshock

Otwarcie BioShocka odziera ze złudzeń. Jesteś rozbitkiem. Twoją jedyną drogą ucieczki jest tajemnicza wyspa. Czujesz, że nie jest to najlepszy wybór, ale szybko zdajesz sobie sprawę, że tak naprawdę nie masz żadnego wyboru. Hasło powitalne, które rozwieszono tu na twoją cześć, jest pochwalną pieśnią człowieczeństwa. Nie jest to miejsce, w którym spotkasz Boga. Nie ma tu żadnych królów. Człowiek jest najważniejszym ogniwem rozwoju. Wpływając do Rapture wpływamy w głębie szaleństwa. Nieudany eksperyment chorego umysłu Andrew Ryana. Rzecz piękna. I przerażająca.

Soul-Calibur-II-Game-Character-Official-Artwork-Render-VoldoSoul Blade (Soul Edge)

Możesz się śmiać oglądając to marnej jakości CGI. Możesz skwitować uśmieszkiem politowania cały pastisz i kicz w nim zawarty. Ale w 1997 roku miałbyś (lub miałeś) rozdziawioną japę niczym jaszczurka pożerająca ofiarę. Nic tak nie nastawiało na walkę, jak właśnie ta długaśna sekwencja FMV. Potrafiłem włączyć konsolę tylko po to by zobaczyć ją po raz kolejny w akcji!

Soul Reaverkevin00_soulreaver_theguy

Jeżeli jesteśmy już przy erze PSX’a, nie wypada nie wspomnieć o serii Legacy of Kain. I chociaż nie byłem nigdy wielkim fanem wampirzych przygód, tak historię wtrąconego do Jeziora Zmarłych Raziela wciągnąłem z zapartym tchem. Scena zdrad Kaina należy chyba do najbardziej kultowych momentów gier video tamtego okresu. Tak narodziła się legenda.

Metal Gear Solid

SolidSnakeGdyby nie James Bond, nie byłoby Metal Gear Solid. Gdyby nie było Metal Gear Solid nie wiadomo, czy wspomniane wejście do Rapture miałoby kiedykolwiek miejsce. Hideo Kojima utorował drogę dla interaktywnych otwarć gier video. Może się to na dzień dzisiejszy wydawać oklepane, ale w 1998 roku robiło ogromne wrażenie. Wpłynięcie do bazy Shadow Moses miało taki ładunek filmowości by w tym czasie obdarować szereg innych tytułów. Logicznie poskładane elementy gameplay’u i przerywników na silniku gry harmonijnie do siebie pasowały. I jak to wyglądało! Snake wydychał parę z ust! Niesamowita oprawa muzyczna dopełniła dzieła. Od tego momentu nic nie było już takie samo.

Half Life

Gordon_Freeman

Kolejnym przełomem w interaktywnym przedstawianiu historii popisali się panowie z Valve. Wjazd młodego doktora fizyki teoretycznej, Gordona Freemana, do tajnej bazy Black Mesa udowodnił, że nie wszystko musi być oparte o schematyczne, nieinteraktywne przerywniki. Że można opowiadać inaczej. Gracz miał mieć władze nad sterowaną postacią od samego początku do samego końca. Pełna imersja.

Mass-effect-3-shepard-earthMass Effect 2

Rozwiązania zawarte w powyższych produkcjach i postęp technologiczny zaowocowały takimi prologami, jak ten w Mass Effect 2. Space opera od BioWare opływała w pompatyczne wydarzenia. Śmierć Sheparda była jednym z najważniejszych. EA napędzała szum tymi scenkami. Skala i wykonanie przyćmiewało wiele gier akcji.

Pamiętacie może jakieś inne intra, o których należałoby wspomnieć? To piszcie!

Grami

Reklamy

3 comments

  1. kamilstryjek

    Dorzuciłbym tu jeszcze parę opening’ów ze starych bijatyk jak VF, czy SC – miały one to do siebie że jak na owe czasy porażały widza wykonaniem technicznym. Jeśli chodzi o moje wspomnienia to dał bym intro z MGS 2 i Pro Evo 2. Nie są to jakieś majstersztyki, jednak mam do nich cholerny sentyment.

    • gramisan

      Wiesz, gdybym dorzucił wspomniane przez Ciebie intra to mógłbym też zmienić nazwę wpisu z najciekawszych na najpiękniejsze. A nie chodziło tylko o to. Chciałem w pewien sposób uchwycić przełomowość tych otwarć. Tego, jak wiele zmieniły w sposobie narracji. A co do MGS2, pamiętam, jak strasznie wszyscy jarali się tym intrem. To był chyba pierwszy materiał ujawniony przez Kojime. Zapowiadało się na godną kontynuację. Cud, miód i orzeszki. Czas zweryfikował, a odbiór gry był bardzo różny (sławetne 8+ w PE;). I tak już tej serii chyba zostało.

  2. Pingback: Umarł rok 2013, niech żyje rok 2014! – cz. 1 Gry wideło | (Ł)Okiem Gracza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s